Okolí závodu Pístovického Cyklokapra

Obec Račice-Pístovice se nachází na úpatí Drahanské vrchoviny necelých 10 km západně od Vyškova. Obě části obce leží v údolí potoka Rakovce obklopeném zalesněnými svahy. Přirozenou dominantou je zámek postavený ve vyvýšené poloze v jihozápadní části Račic. Jednalo se původně o dobře opevněný hrad, který byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn do renesanční podoby a ve třicátých letech 19. století upraven v empírovém slohu. V současné době je zámek zpřístupněn veřejnosti a nabízí možnost ubytování.

Překrásné prostředí doplňují v obou obcích rybníky a rybníčky. Zejména Pístovický rybník se stal v posledních letech velmi navštěvovaným v období letní sezóny a je významnou chatovou oblastí.

Počet obyvatel obce v roce 2020 je 1 238. Obec vznikla v roce 1960 sloučením obcí Račice a Pístovice. Na 5. září 2020 jsou naplánovány oslavy 60 let sloučení.

Velmi oblíbené jsou vycházky do okolí obce - např. překrásným údolím potoka Rakovce do Jedovnic anebo údolím Říčky až do Brna. Obě údolí jsou od roku 1992 zařazeny do kategorie přírodní park a v obou je zřízena naučná stezka.

Každý rok se v obci konají krojované hody (Martinské v listopadu a Babské v květnu). Tradiční je v rámci závodu Rally Vyškov Račická RZ, která se jede v sobotu 12. září 2020.

Podrobnější informace naleznete na webových stránkách obce.

Možnosti ubytování:

hospůdka u kolóška
penzion u pastorků
zámek račice

Fotky okolí:

Foto: Michal Daneš